A lázas állapot elősegíti a ketoacidózis kialakulását diabéteszes gyermekeknél, ezért lázat kell csillapítani, szénhidrátbevitelt növelni, elsősorban folyadékok formájában.
Ha a hányások miatt nem tud enni-inni a cukorbeteg, akkor nem tudjuk biztosítani számára a megfelelő szénhidrátbevitelt sem. Ilyenkor ketoacidózis alakulhat ki, amely egy súlyos, akár életveszélyes állapot.
Szervezetünk bioritmusa csak fokozatosan tud átállni az új időszámításra, ezért a diabéteszeseknek is nagyobb odafigyelésre van szükség.
A gyermekek immunrendszere kb. 11 éves korig fejlődésben van, azaz a védekező képességük eddig a korig elmarad a felnőttekétől.
Diabéteszes gyermekek esetében különösen fontos a megfelelő szülői hozzáállás és a rendszeres fogorvosi kontroll.
Napjainkban Európában minden harmadik-negyedik gyermek túlsúllyal küzd, és az elmúlt 20 évben megháromszorozódott az elhízott gyermekek száma.
A köhögés az őszi-téli időszak kellemetlen velejárója. Főleg a közösségbe járó gyermekeknél fordul elő enyhébb, néha hetekig tartó formában
A gyermekkori hasmenés hátterében leggyakrabban fertőzéses eredet húzódik meg, amit sajnos a családtagok is sok esetben megtapasztalnak…
Az influenza hirtelen kezdődik, és a leggyakoribb tünetei: magas láz, hidegrázás, köhögés, torokfájás, orrdugulás, nátha, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság.
Az ősz beköszöntével és a tanév megkezdésével jelentősen megnő a felső légúti hurutos megbetegedések száma. Ezek között leggyakoribb helyen a nátha áll, amely az orrnyálkahártya gyulladását jelenti.
Az ajánlott védőoltások olyan fertőző betegségek ellen nyújtanak védelmet, amelyek súlyos lefolyásúak lehetnek, vagy veszélyes szövődményekkel járhatnak.
A diabéteszt (T1D-t) jelző karkötő, medál, kiskártya segíti az eszméletlen gyermekhez kiérkező mentősök munkáját.
Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna számba veszi, mire kell figyelni a műtétre készülve, a műtét alatt és után egy diabéteszes gyermek esetében.
Serdülőkorban romlik a cukorbeteg gyerekek anyagcseréje. A menstruáció előtti napokban vércukor-emelkedésre, az inzulinigény növekedésére lehet számítani.
A teljes tiltás inkább árt, mint használ. A kellő felvilágosítás viszont segíthet a káros következmények, vészhelyzetek megelőzésében.
A cukorbeteg gyermek a diabéteszét leszámítva nem különbözik más gyerekektől. Ezért előfordulhat, hogy a diabéteszétől független okok miatt válik szükségessé kórházi kezelése.
Hogyan készüljünk fel a laboratóriumi vizsgálatokra cukorbetegen? Ilyenkor feltétlenül éhgyomorra kell-e mennünk? Ha igen, akkor hogyan tudjuk ezt megoldani?
A tiltás legtöbbször árt, a felvilágosítás viszont segíthet a cukorbeteg gyerekek esetében elkerülni a veszélyes helyzeteket szilveszterkor.
Szakmáry András, a Szurikáta Alapítvány pszichológus-coach szakértője összefoglalja, hogyan érdemes felkészülni egy nyári gyermektáborra.
A gyerekek mindig örülnek a vakációnak, és várják a nyári táborokat. Természetesen egy diabos családban sok kérdés felmerül ilyenkor…
Készüljetek fel a fesztiválra, hogy a lehető legjobban érezzétek magatokat, és a diabéteszetek ne árnyékolja be az ott eltöltött időt!
Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna nőknek, illetve lányos szülőknek szóló cikkében a hüvelyfertőzések, a húgyhólyag-gyulladások és a diabétesz kapcsolatáról ír.
A diabéteszes lányok számára egy váratlan, ráadásul kamaszkori terhesség mind a kisbabára, mind az anyukára nézve számtalan veszélyt rejt, és cukorbetegségben egy terhesség-megszakítás is nagyon kockázatos beavatkozás lehet.
Egy bimbózó párkapcsolat kezdetén nem könnyű megmondani a másiknak, ha valaki diabéteszes. Vajon mikor érdemes erről beszélni?
Sok tévhit terjeng a vízipipázással kapcsolatban a közhiedelemben. Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna bemutatja, hogyan működik, és milyen veszélyei lehetnek ennek a szórakozási módnak.
Karácsony közeledtével kicsit lazulhat az önellenőrzés, hiszen jobban megoszlik a figyelem. Ráadásul az ünnepek alatt a napi rutint várt és váratlan helyzetek tarkíthatják. Dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna tanácsai ünnepekre
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!