Miért éppen tápióka?
Nem, nem azért, mert csak. Assszem. …de nem vagyok benne biztos.
A tápióka itthon kevésbé ismert, és ritkán fogyasztott keményítőféle, pedig kapható granulátum, pehely, gyöngy és por formájában, és használhatjuk édes és sós ételek készítésére is. Sok benne a vas, gluténmentes, alacsony a nátriumtartalma, sokáig jóllakottság érzését nyújtja a lassú felszívódású szénhidrát miatt, és azért ne felejtsük el azt se, hogy azt a bizonyos minnesotai gyárat is a tápiókapuding mentette meg!
A manióka növény Amerika trópusi tájain őshonos, semmiféle íze nincs, ott lisztet, kenyeret, sőőőt, még alkoholt is készítenek belőle. (Nem, mi nem azt fogunk!)
Ha már beszabadultunk az epres kertbe, ne hagyjuk magunkat lebeszélni arról, hogy amíg a szezon tart mindenbe is belekeverjük, ezért a mai recept a tápióka mellett nyomokban epret is tartalmaz, de igény szerint bármi mással is elkészíthető.
Hozzávalók (3 adag)
- 400 ml light kókusztej (Lidlis Freshona)
- 3 evőkanál (40 g) tápióka gyöngy
- 10 gramm negyedannyi édesítő
- 1 citrom reszelt héja
- ½ citrom leve
- 1 teáskanál vanília aroma
Epervelő
- 25 dkg eper
- 1 ek negyedannyi
- 1 mk fahéj
- 1 tk citromlé
Díszítés
- 6 szem eper
Elkészítés
Kókusztejet kisebb lábasba öntjük, hozzáadjuk a tápióka gyöngyöket, megkeverjük, és hagyjuk békén kb. 20 percet. Ezen a gyöngyök szépen felszívják magukat… vagyis meg a folyadékkal.
Idő leteltével lábas mehet a tűzre, de ne hagyd magára! Forralás után vedd le közepes hőfokra, és közben végig kevergesd, mint a kisangyal. Saccperkábé 10 percet vesz el az életedből, mire besűrűsödik.
Akkor add hozzá az édesítőt, a citrom levét és a reszelt héját. (A madarat tolla nélkül!) Keverd össze és öntsd szét három pohárba. Ha a puding langyosra hűlt, tedd be a hűtőbe 1 órára.
Az epret közben vágd bele egy kisebb lábasba, szórd rá az édesítőt, a fahéjat, és kanalazd rá a citromlevet is, és főzd sűrűre.
Tálalásnál tegyél minden pohár tetejére az epervelőből, és díszítsd cikkekre vágott eperrel.
Jó hír, hogy ha rajtad kívül senkinek sem nyeri el a tetszését, hűtőben 3-4 napig is türelemmel vár rád. (Aki előre okos, az megcsinálja először az epervelőt, és akkor mehet az aljára is!)
Ch tartalom (teljes mennyiségben): 60 g
Ch tartalom (1 adag): 20 gramm
Az alapreceptért, a fotókért és az elkészítésért köszönet a szomszédasszonynak.
Jó volt, csak kevés.
Ezek a receptek is érdekelhetnek
Rizotto a la Panka
Rizs, kicsit másként, mint ahogy általában esszük. A gombás, parmezános rizottót tálalhatjuk vegetáriánus főételként vagy köretként.
Mákos linzer a la Panka
Mákkal, szénhidrátcsökkentett liszttel és diabetikus lekvárral készítve a linzer diétás finomság - akár szilveszterkor is fogyaszthatjuk!
Reszelt almás sütemény
Egy aduász sütemény, amelyhez mindig van otthon alapanyag, és amit szabadon turbózhatunk extra feltétekkel.
Kaya (malajziai kókusztojás lekvár) cukormentes karamellel
Gazdag és aromás lekvár, amely tökéletes pirítóshoz, de mehet a buggyantott tojás alá, locsolhatod szójaszósszal, keverheted joghurtba.
Csirkemell fűszeres őszibarack mártással
A csirkemellhez tálalt cukormentes barack kompót püré a kurkumától és a karamellizálódott hagymától lesz mennyei.
Sajtos sonkás tojásos tortilla
Ez a Panka-féle tortilla klassz alternatívája a fullos tojásos reggeliknek vagy akár a melegszendvics-vacsoráknak. Sok salátával tálaljuk!
Post-it alias gumisüti
A cukormentes gumisüti szuper vendégváró, ha diabéteszes gyermek érkezik hozzánk - akár halloween bulira.
Lecsós csirkemell
A nyár utóízeit varázsolja elénk ez az egyszerű főétel Gódor Pankától, amit akár a ránk fonnyadt zöldségekből is összedobhatunk.
Rakott kelkáposzta bulgurral
A diabéteszes diétában legtöbbször bulgurra cseréljük a rizst a rakott ételekben a lassabb felszívódás miatt. Rakott kelkáposzta Diab diéta a la Pankától.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!