A hetet igazoltan távol töltöm, de ez nem jelenti azt, hogy recept nélkül hagylak titeket. Sőt! Kicsit a havas hegyekbe csábítok ma mindenkit, azokat is, akik nem szerelmesei a téli sportoknak, mert a sportérték csak egy dolog, de az igazi buli a pályán kívül történik. Hütte menüvel készültem mára (nem, nem az itallapról válogattam, pedig a bombardino verhetetlen): Frittatensuppe (palacsintaleves) és Germknödel (gőzgombóc) lesz. Előre bocsátom, hogy a marha távol áll tőlem, így a csontlé ma nem abból fog készülni.
Frittatensuppe (palacsintaleves)
Levesünk alapja egy csontleves lesz. A csontleves recept nagy előnye, hogy szinte bármilyen húsos csontból elkészíthetjük (a marhacsonttól a tyúkig), egyetlen titka van, a megfelelő fűszerezés!
Csontleves hozzávalók
- 1 kg (húsos) karajcsont
- 3 db sárgarépa
- 2 db fehérrépa
- 1 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 fej karalábé
- 1 csokor friss petrezselyemzöld
- 1 szelet zellergumó
- 10 szem egész feketebors
- 1 ek só
Húsos karajcsontot átmossuk, fazékba tesszük, hideg vízzel felengedjük(bőségesen ellepje). Lassú tűzön tegyük fel főni. Zöldségeket tisztítsuk meg, hagyma kivételével vágjuk nagyobb darabokra. Ha felforrt, habozzuk le a tetejét, majd adjuk hozzá a sót, a borsot és a zöldségeket. Lassú tűzön főzzük 1,5 órán keresztül. Amíg a csontunk fő a levében, készíthetjük is a belevalót.
Palacsintabetét hozzávalók
- 126 g dw -50% liszt
- 1 db tojás
- 1 tk só
- 3 dl tej
- 1 e.k olaj
A dw lisztet a tojással, a sóval és 1 dl tejjel csomómentesre keverjük, majd folyton kevergetve hozzáadjuk a többi tejet is. Kevés olajjal kikent serpenyőben vékony palacsintákat sütünk. Tálalásnál feltekerünk egy palacsintát és 3-4 mm vékony csíkokat vágunk belőle, majd mélytányérba tesszük és forró levest merünk rá. Megszórjuk petrezselyemmel.
Egyből enni kék, mert különben szétázik, és jön a fúj, undiundi megint.
Ch teljes palacsinta mennyiségben: 66,5 g
Germknödel (gőzgombóc 6 főre)
Gőzgombóc hozzávalók
- 30 g élesztő
- 500 g dw -50% liszt
- 350 ml tej
- 1 db tojássárgája
- 1 csapott mk só
- 20 dkg cukormentes szilvalekvár
Vanília sodó
- 6 db tojássárgája
- 600 ml tej
- 1,5 ek negyedannyi
- 2 e.k. vanília aroma
Tálaláshoz
- darált mák
- negyedannyi
- 1 ek vaj
Az alapanyagok legyenek szobahőmersékletűek!
Az élesztőt a lisztbe morzsoljuk. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a sót a tejet, és a hozzávalókból fényes tésztát dagasztunk (amíg a tészta elválik az edény falától).
A kidagasztott tésztát tegyük lisztezett deszkára, takarjuk le, és 1 órát hagyjuk békén. Ebből a tésztamennyiségből 6 db gombócot fogunk készíteni. Ha nincs gőzsütőnk, a gombócokat vízgőz felett fogjuk készre párolni. (Légy kreatív! Nekem a legjobban bevált a lábas, rajta egy nokedli szaggató, de lehet bármilyen rács, csak legyen akkora, hogy legalább 3 gombóc elférjen rajta.
Amíg megkel a tészta, készítsük el a sodót. A tojássárgákat a vanília aromával és az édesítővel habosra keverjük. Felforraljuk a tejet, és fokozatosan hozzáadjuk a tojásos-vaníliás keverékhez. (Vigyázzunk, ha túl forró a tej, kicsapódik a tojás és az egész mehet a kukába!) Utána már csak vízgőz felett, vagy lassú tűzön, állandó kevergetés mellett sűrítsük. A kezdők szerintem jobban járnak, ha inkább a főzős pudingot választják.
Ha a tésztánk duplájára kelt, lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagságúra nyújtjuk. Szép, 6 egyforma méretű, a lehető legnagyobb tésztát szúrjunk ki pohárral, kompótos tállal.
A kivágás utáni maradékokat osszuk el egyformán a tésztakarikákon. Szükség esetén kicsit nyújtsuk ki. A tésztáinkat 1 evőkanál lekvárral töltsük meg. A szélét, és a vele szemben lévő végét erős nyomással összecsípjük. Így menjünk rajta végig, hogy a lekvár ne tudjon majd kifolyni. A töltött gombócokat 20 percig letakarva pihentetjük mégegyszer.
Majd az aljukat megkenjük vajjal, hogy ne ragadjon oda a szűrőhöz. Gőzfelszerelésünk lábosába vizet forralunk, ráhelyezzük a rácsot, és ezen gőzöljük 10 percig a gombócokat. A lábost takarjuk le egy rozsdamentes tállal, vagy egy másik, fejére fordított lábassal.
Miután a gombócok köszönik szépen jól vannak, mély tányérba szedjük őket, vanília sodóval nyakon locsoljuk, végül negyedannyival (1:4 aranyban) kevert darált mákkal szórjuk és tálaljuk.
Ch 1 adagban: 69,5 g
Ezek a receptek is érdekelhetnek
Rizotto a la Panka
Rizs, kicsit másként, mint ahogy általában esszük. A gombás, parmezános rizottót tálalhatjuk vegetáriánus főételként vagy köretként.
Mákos linzer a la Panka
Mákkal, szénhidrátcsökkentett liszttel és diabetikus lekvárral készítve a linzer diétás finomság - akár szilveszterkor is fogyaszthatjuk!
Reszelt almás sütemény
Egy aduász sütemény, amelyhez mindig van otthon alapanyag, és amit szabadon turbózhatunk extra feltétekkel.
Kaya (malajziai kókusztojás lekvár) cukormentes karamellel
Gazdag és aromás lekvár, amely tökéletes pirítóshoz, de mehet a buggyantott tojás alá, locsolhatod szójaszósszal, keverheted joghurtba.
Csirkemell fűszeres őszibarack mártással
A csirkemellhez tálalt cukormentes barack kompót püré a kurkumától és a karamellizálódott hagymától lesz mennyei.
Sajtos sonkás tojásos tortilla
Ez a Panka-féle tortilla klassz alternatívája a fullos tojásos reggeliknek vagy akár a melegszendvics-vacsoráknak. Sok salátával tálaljuk!
Post-it alias gumisüti
A cukormentes gumisüti szuper vendégváró, ha diabéteszes gyermek érkezik hozzánk - akár halloween bulira.
Lecsós csirkemell
A nyár utóízeit varázsolja elénk ez az egyszerű főétel Gódor Pankától, amit akár a ránk fonnyadt zöldségekből is összedobhatunk.
Rakott kelkáposzta bulgurral
A diabéteszes diétában legtöbbször bulgurra cseréljük a rizst a rakott ételekben a lassabb felszívódás miatt. Rakott kelkáposzta Diab diéta a la Pankától.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!