Lassan csak beköszönt az ősz… Valahogy, ha erre az évszakra gondolok soha nem az ezerszínben pompázó falevelek jutnak eszembe, hanem a ködös, borongós reggelek, és a „csak 5 percig ne kelljen felkelni még” időszak. De hát, egy Anya élete nem kívánságműsor (csak szólok, Apáé sem), így, ha esik, ha fúj (m)ENNI kell!
Persze határozottan helyben járunk továbbra is, a gasztro túra a konyhából indul és az ebédlőasztalnál véget is ér. Kihasználva azt, hogy a zöldség finom és most még megfizethető, így ezen a hétvégén Indiába kalauzollak el Titeket. Az indiai konyha az egyik nagy kedvencem. Különlegessége talán a fűszerezésében rejlik. Hihetetlen mennyiségű fűszert használnak! Ráadásul egészben, vagyis főzés előtt (mozsárban) törik csak össze a magokat, majd kókuszzsírban vagy ghíben(tisztított vaj) pattogtatják ki. … és rengeteg zöldséget használnak!
Teszik ezt úgy, hogy a kevésbé zöldségrajongók is zokszó nélkül fogyasztják, mert mire észreveszik, hogy mit ettek (mi meg láttuk, hogy mennyit), kár is lenne megmagyarázniuk, hogy igazából ők ezt nem is szeretik… Nem véletlenül mondom mindig, hogy nincs ehetetlen zöldség, csak rossz marketing!
Hozzávalók (4 fő)
- 1-2 zsenge cukkini
- 1 fej karfiol
- 0,5 kg sárgarépa
- 25 dkg csicseriborsó liszt
- 1 kávéskanál só
- 1 kávéskanál koriander
- 1 kávéskanál római kömény
- 1/2 kávéskanál fahéj
- 1/4 kávéskanál chili
- 1/4 kávéskanál kurkuma
- 3 dl hideg víz
- bors
- olaj (sütéshez)
Elkészítés
Lisztet elkeverjük a fűszerekkel, majd nyakon borítjuk a hideg vízzel. Ha mindent jól csináltunk (bár nehéz lett volna elrontani) palacsintatészta állagú elegyet kapunk. 15 percig pihentetjük. Zöldségeket megmossuk, megpucoljuk. Karfiolt rózsáira szedjük, sárgarépát szeletekre, cukkinit karikákra vagdaljuk, majd a kipihent tésztába mártjuk, és olajban pár perc alatt kisütjük. (Ne legyen túl forró, mert a bunda megég, de nyers marad a zöldség!) Ha kész, papírtörlővel bélelt tálra szedjük és a felesleges olajat leitatjuk.
Ch: felhasznált zöldségektől függ
Ch bunda (teljes mennyiségben): 120 g
Természetesen csatnival tálaljuk, és zöldségre szemforgatós családtagok száját kuszkusszal tömjük be!
Szilva csatni (chutney)
Hozzávalók
- 1 kg szilva
- 1 lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 dkg negyed annyi vagy 12 dkg eritrit
- 1 dl balzsam vagy alma ecet
- 2 tk. őrölt fahéj
- Fél kk. őrölt szegfűszeg
- Fél kk. Chili (ízlés szerint)
- Pici őrölt gyömbér (ízlés szerint)
- Késhegynyi Kardamon
- Fél mokkáskanál őrölt római kömény
- só ízlés szerint
- 1 ek. kókuszzsír v étolaj
Elkészítés
Lilahagymát, fokhagymát pucol, vékony szeletekre vág. Szilvákat megmos, felez és ügyesen kimagoz. Zsiradékon kezdd el pirítani a hagymát. Amikor üveges, add hozzá a negyed annyit/eritritet és a balzsam-/almaecetet és lassú tűzön keverd meg néha, amíg karamellizálódik. Szórd az összes fűszert a hagymára és kevergesd. Borítsd rá a szilvát, és lassú tűzön, rendszeresen kevergetve, főzd addig, amíg sűrű lesz (kb 45 perc-1 óra). Ízlés szerint utóízesíthető. És már kész is!
Ch teljes mennyiségben(balzsamecettel): 142 g
Ch teljes mennyiségben(almaecettel): 126 g
Kuszkusz (4 fő)
A kuszkusz hántolt, őröletlen, vagy durvára őrölt durumbúzából készül. Vitaminokban, ásványi anyagokban, élelmi rostokban gazdag, tökéletesen laktató, elősegíti a táplálék gyorsabb emésztését és a vércukorszint egyenletesen tartását.
Hozzávalók
- 25 dkg kuszkusz
- 3 dl víz
- só ízlés szerint
- fűszerek ízlés szerint (chili, római kömény, gyömbér, fahéj, kurkuma, sáfrány, fokhagyma, zöldfűszerek)
Elkészítés
A megfelelően elkészített kuszkusz nem tapad össze, pörgős, és nem csomósodik. Sose főzzük forró vízben hosszabb ideig, mert összetapad, és a végeredmény egy nem túl guszti, pudingszerű massza lesz. A kuszkuszt tegyük egy nagyobb tálba, öntsük fel a forró vízzel és fedjük le, majd hagyjuk állni 15 percig. Időnként kicsit villával keverjük át a szemeket. A kuszkusz magában ízetlen, így bátran használhatunk hozzá fűszereket. A chili, a római kömény, a gyömbér, a fahéj, a kurkuma, a sáfrány, a fokhagyma, a zöldfűszerek remekül illenek hozzá, és egy kevés vaj is jót tesz neki.
Ch (1 adagban): 48 g
Ezek a receptek is érdekelhetnek
Rizotto a la Panka
Rizs, kicsit másként, mint ahogy általában esszük. A gombás, parmezános rizottót tálalhatjuk vegetáriánus főételként vagy köretként.
Mákos linzer a la Panka
Mákkal, szénhidrátcsökkentett liszttel és diabetikus lekvárral készítve a linzer diétás finomság - akár szilveszterkor is fogyaszthatjuk!
Reszelt almás sütemény
Egy aduász sütemény, amelyhez mindig van otthon alapanyag, és amit szabadon turbózhatunk extra feltétekkel.
Kaya (malajziai kókusztojás lekvár) cukormentes karamellel
Gazdag és aromás lekvár, amely tökéletes pirítóshoz, de mehet a buggyantott tojás alá, locsolhatod szójaszósszal, keverheted joghurtba.
Csirkemell fűszeres őszibarack mártással
A csirkemellhez tálalt cukormentes barack kompót püré a kurkumától és a karamellizálódott hagymától lesz mennyei.
Sajtos sonkás tojásos tortilla
Ez a Panka-féle tortilla klassz alternatívája a fullos tojásos reggeliknek vagy akár a melegszendvics-vacsoráknak. Sok salátával tálaljuk!
Post-it alias gumisüti
A cukormentes gumisüti szuper vendégváró, ha diabéteszes gyermek érkezik hozzánk - akár halloween bulira.
Lecsós csirkemell
A nyár utóízeit varázsolja elénk ez az egyszerű főétel Gódor Pankától, amit akár a ránk fonnyadt zöldségekből is összedobhatunk.
Rakott kelkáposzta bulgurral
A diabéteszes diétában legtöbbször bulgurra cseréljük a rizst a rakott ételekben a lassabb felszívódás miatt. Rakott kelkáposzta Diab diéta a la Pankától.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!