Nem engedek a nyomásnak, hiába ugrálnak a fejemen, hogy mostmáraztán sütemény legyen, a héten még egy nagyszerű főfogással készültem. A magyarázat teljesen egyszerű, épp egy fürdőszoba felújítás közepén járunk és enni ugye minden nap muszáj (takarítani is), a süti meg most nem feltétlenül kell a túléléshez, így ma akkor is betyár gombóc lesz! Nem bakonyi, mert itt a fiúknak a gomba nemgyerebe, így plusz paprikával és paradicsommal főztem. Én kimaradtam a jóból, de nektek természetesen az eredeti receptet írom le, aztán ízlések és pofonok, variáljátok kedvetek szerint!

Bakonyi betyár gombóc ch csökkentett nokedlivel

Hozzávalók (4 fő)

50 dkg darált (nekem)sertéshús
2 db tojás
6 púpozott evőkanál dia-wellness zsemlemorzsa
ízlés szerint só (sok!)
ízlés szerint ő.bors (ez se legyen kevés)

1 fej vöröshagyma
50 dkg gomba
4 ek étolaj
1 e.k. őrölt pirospaprika
ízlés szerint só
1 db TV paprika
1 db paradicsom

1 e.k. dia wellness -50% liszt
5 dl tejföl

Nokedli

  • 500 g dia wellness -50% liszt
  • 2 tojás
  • 1 dl tej
  • 2 e.k. olaj
  • ízlés szerint só
  • Víz

Elkészítés

A darált húst egy tálba rakjuk, hozzáadjuk a tojást, a sót, az őrölt borsot és a zsemlemorzsát. Jól összedolgozzuk, majd apró gombócokat formázunk belőle.

Vöröshagymát megtisztítjuk, apróra kockázzuk. Gomba héját (mámeg… ez a hülye madár mindenhol ott van? Egyszer megfőzzük őt is!) lehúzzuk, megmossuk és apró darabokra vágjuk. Olajon hagymát üvegesre (bánomisén lehet szakácsosra is) pirítjuk, hozzáadjuk az apró kockára vágott paradicsomot, paprikát és a gombát is. 2-3 perc alatt összepirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, felengedjük 2 dl vízzel, sózzuk, borsozzuk. Gombócokat belepakoljuk, felöntjük annyi vízzel, hogy elfedje. Fedő alatt, kis lángon 30 percig békén hagyjuk. Időként lábos fülét azért megráncigáljuk, hogy érezze a törődést… Ha igényli a vizet, lehet pótolni, de ne sokat, mert nem levest főzünk! Keverni tilos, mert szétesik és egyből kezdhetünk palacsintát sütni a keresztelőre. (Hortobágyinak még jó lehet…)

Közben megfőzzük a nokedlit. Lábosban pici olajjal, sok sóval vizet forralunk. Amikor már majdnem felforrt, az anyagokat egy nagy tálba összekeverjük. Annyi vizet adunk hozzá, hogy lágy tésztát kapjunk. Nem kell, hogy a tészta sima legyen. Nem szabad se sokat keverni, se állni hagyni, mert akkor lesz a legfinomabb, ha vegyülés után már főzzük is! Galuskaszaggatón tésztát forró vízbe szaggatjuk, és addig főzzük, amíg feljön a víz tetejére. Leszűrjük, hideg vízzel alaposan leöblítjük.

Tejfölt csomómentesre keverjük a liszttel és egy pici vízzel, majd a forró levünkből keverünk hozzá (hőkiengyenlítés), mielőtt az elegyet a lábosba borítanánk. Fakanállal óvatosan ellavírozunk a gombócok között, hogy mindenhol elkeveredjen, majd mikor újra forrni kezd, kész is van!

Bakonyi betyár Ch tartalma (1 adag): 15 g
Nokedli Ch tartalma (1 emberes adag): 52 g

Gódor Panka

Receptek diabosoknak rovatunk szerzője végzettségét tekintve szakács. Lánya 2008 óta diabéteszes. Panka a családja számára bevált recepteket osztja meg velünk hétről hétre, köztük sok-sok édességgel. Diab Diéta a la Panka oldalát itt érhetitek el.

Ezek a receptek is érdekelhetnek

Támogasd a munkánk!

Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!

Támogatom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Iratkozz fel hírlevelünkre!