Az egyik legjobb dolog, ami a mogyoróvajjal történhet, ha csokiba zárják. Ami, ha a csillagok állása (meg a spájz alapkészlete) engedte volna, már történhetett volna 1 héttel korábban is… csak ugye pont nem volt itthon mogyoróvaj, mert valaki megette. Mondhatnám, hogy fogalmam sincs ki volt az, mert hazudnék. Itt a mogyoróvajra egyetlen veszély leselkedik. Én. Kb. annyira, hogy, ha most lenne itthon, akkor se lenne már.
Miután a múltheti gyömbéres kekszre aludtam egyet, eszembe jutott, hogy hülye vagyok. Mondjuk ez nem újdonság és nagy általánosságban felejthetetlen így 44 évnyi önismeret után. Na, de ne kanyarodjunk el, csapjunk inkább a rénszarvasok közé. Szóval láttam ezeket a cukikat, amikbe teljesen beleszerettem. Nem tartott örökké, mert a 10. másodpercben konstatáltam, hogy muffin az alap, azt meg én meg nem eszem, mert, ha már bűnözök, akkor legyen értelme, sok krém, tejszínhab, csokoládé vagy legalább mogyoróvaj. Minimum.
Vasárnap nem is értettem, hogy nem jutott eszembe, hogy sótlan mogyoróm van és aprítógépem is, akkor miért kellene boltba menni!? Neki is álltam egyből meg is születtek a szarvasok, és nettó 5 percen belül nyomuk is veszett. Köddé váltak, és senki nem látta őket azóta se. Még jó, hogy a receptet nem vitték magukkal… Aki nem rajong a mogyoróvajért annak a végén leírom a muffinos receptet is.
A mogyoróvaj készítését több okból is jó tudni.
1. kényszerűségből – ha nincs otthon bóti, jól jöhet a tudomány
2. sóherségből – a 200 g mogyoró harmadába kerül, mint a 2 dl mogyoróvaj
3. egészségügyi okokból – amíg én állok az aprító mellett bizti nem kerül bele se állagjavító, se ízfokozó, se tartósítószer
4. … és azért, mert a mogyoróvaj olyan, mint a ferrero, amit nyáron veszel, az tuti minimum tavasz óta ott van, mert nyáron egyiket sem szállítják, csak a raktárkészletet árulják (aki nem hiszi járjon utána)
Mogyoróvaj (2 dl)
- 20 dkg hántolt földimogyoró (sótlan)
- 1 kk só
A földimogyorót és a sót tegyük egy késes aprítógépbe. Kezdjük el aprítani magas fokozaton. 4-5 perc után kiválik a mogyoróból az olaj, és elkezd krémesedni. Ha darabosabb mogyoróvajat szeretnénk, mikor apróra törte a gép a mogyorót, vegyünk ki belőle, amit végén, ha kész a mogyoróvaj visszakeverünk bele. Ha még krémesebb, állagú krémet szeretnénk, adjunk hozzá 1 teáskanál mogyoróolajat (vagy más semleges ízű olajat) is.
Mogyoróvajas csokibonbon (10 db)
- 100 g cukrozatlan mogyoróvaj
- 4 g édesítőszer
- 120 g étcsokoládé
A mogyoróvajat összekeverjük az édesítővel. Az csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk. Muffinformákba muffinkapszlikat rakunk, és 1-1 kanálnyi csokit eloszlatunk bennük úgy, hogy kb 1 cm-nyi részen bevonja a kapszlik szélét is. Hűtőbe tesszük 15 percre, hogy megdermedjen. Ezután a közepükbe rakjuk a mogyoróvajat, elsimítjuk, és a maradék csokit rátesszük a tetejükre. Újra mehet a hűtőbe amíg meg nem dermed.
Ch 1 db-ban: 3,5 g
Cukormentes áfonyás zabmuffin (12 db)
Hozzávalók
- 290 g zabliszt
- 2 tk sütőpor
- ½ tk szódabikarbóna
- 1 csipet só
- ½ tk fahéj
- 250 g friss áfonya
- 2 – 3 db banán (280 g)
- 2 db tojás
- 125 ml olvasztott kókuszolaj
- 1 tk vaníliakivonat
- 4 tk folyékony édesítőszer
Az zablisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a sót, a fahéjat összekeverjük egy tálban, majd beleszórjuk az áfonyát. A nedves alapanyagokat kézi habverővel egynemű masszává keverjük, majd a száraz anyagokhoz adjuk, és összedolgozzuk. Sütőt 200 fokra előmelegítjük. A muffinsütő formát muffinpapírokat béleljük, majd egy kanál segítségével beleadagoljuk a masszát a formába. A 200 fokra előmelegített sütőbe helyezzük, 20 perc alatt készre sütjük. Díszítés előtt hagyjuk kihűlni. (az áfonya tetszés szerinti gyümölcsre, csokidarabokra, magokra cserélhető)
Ch 1 db-ban (díszítés nélkül): 24,5 g
Díszítés
Mindkét verzióhoz (ez a része nem diabetikus, nincs benne a ch számolásban):
– detki édes vaníliás keksz (hozzáadott cukor nélküli)
– M&M’s drazsé (orr)
– olvasztott fehér és étcsoki (szemek)
– kis sósperec (fülimüli)
Ha kihűltek, vond be a tetejüket az olvasztott csokival, és ragaszd rá a kekszeket. Tojáshabbal vagy szintén olvasztott fehér csokival cseppents két pöttyöt a kekszek fölé, egyet pedig rájuk. Helyezz barna vagy piros M&M’s drazsékat nózinak, és ha megszáradt a felettük lévő tojáshab vagy csoki, akkor csinálj belőlük rénszarvas-szemet két apró csokipöttyel. A szemek mellé helyezd fel a két agancsot, vagyis a sóspereceket.
Ezek a receptek is érdekelhetnek
Rizotto a la Panka
Rizs, kicsit másként, mint ahogy általában esszük. A gombás, parmezános rizottót tálalhatjuk vegetáriánus főételként vagy köretként.
Mákos linzer a la Panka
Mákkal, szénhidrátcsökkentett liszttel és diabetikus lekvárral készítve a linzer diétás finomság - akár szilveszterkor is fogyaszthatjuk!
Reszelt almás sütemény
Egy aduász sütemény, amelyhez mindig van otthon alapanyag, és amit szabadon turbózhatunk extra feltétekkel.
Kaya (malajziai kókusztojás lekvár) cukormentes karamellel
Gazdag és aromás lekvár, amely tökéletes pirítóshoz, de mehet a buggyantott tojás alá, locsolhatod szójaszósszal, keverheted joghurtba.
Csirkemell fűszeres őszibarack mártással
A csirkemellhez tálalt cukormentes barack kompót püré a kurkumától és a karamellizálódott hagymától lesz mennyei.
Sajtos sonkás tojásos tortilla
Ez a Panka-féle tortilla klassz alternatívája a fullos tojásos reggeliknek vagy akár a melegszendvics-vacsoráknak. Sok salátával tálaljuk!
Post-it alias gumisüti
A cukormentes gumisüti szuper vendégváró, ha diabéteszes gyermek érkezik hozzánk - akár halloween bulira.
Lecsós csirkemell
A nyár utóízeit varázsolja elénk ez az egyszerű főétel Gódor Pankától, amit akár a ránk fonnyadt zöldségekből is összedobhatunk.
Rakott kelkáposzta bulgurral
A diabéteszes diétában legtöbbször bulgurra cseréljük a rizst a rakott ételekben a lassabb felszívódás miatt. Rakott kelkáposzta Diab diéta a la Pankától.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!