Csirke lesz ma (ha addig élek is) …és amíg a félhomályban azon tűnődöm, hogy vajon mi hiányzik leginkább a főzéshez, a 125-ös plexi cső a szagelszívóhoz, a három fázis, hogy működjön a sütő, a két fázis, hogy működjön a főzőlap, vagy egy foglalat a menyezetből kiálló vezetékre, hogy legyen világosság, addig a Sógor pont meg is főzi a tökéletes vacsorát. Csak mostmár 100 métert kell megtenni érte… Még jó, hogy a wifi működik, és át tudta küldeni a receptet, miután megfőzte, lefotózta és mi jól megettük. Ja, és mindenki nyugodjon le piiii…ba, a Tv az működik, mert F1 nélkül nincs élet.
Na jó, ez már tényleg kissé odébb van a klasszikus, a pöri-noki-ubisalitól a sárgaleves-kabátoshús vasárnapi menüig terjedő ungarische Küche fősodortól. Ugyanakkor marha (csirke) gyorsan kész és anélkül tágítja a család gasztronómiai horizontját, hogy zsinórfülü Penny-s szatyornyi ún. Gyanús Hozzávalót kelljen beszerezni hozzá, amiből csak 1-1 kávéskanálnyi kell, aztán a maradék fél kiló / fél liter bekerül a hűtőbe vagy a konyhaszekrény polcára, alulra, hátulra. …hogy évek múlva a „bakkher, ez meg mi a fene, hogy került ide és ki merjem-e egyáltalán nyitni, hogy megnézzem, mi maradt belőle 5 évvel azután, hogy 4 éve lejárt a szavatossága” gondolattal vágd be a kukába.
Hozzávalók a rizshez
- 500g jó minőségű basmati rizs
- 1 fahéjrúd
- 4-5 szem zöld kardamom hüvely (Ez az 1. sz. Gyanús Hozzávaló. Mi itt egészben főzzük bele a rizsbe, amúgy meg ha feltöröd és kiszeded belőle az apró magjait, az süteményekbe és pudingba szuper)
- 1 teáskanál köménymag
- 1 babérlevél
- fél fej vöröshagyma, félholdakra vágva
- 1 gerezd fokhagyma, apróra vágva
A rizst forró vízbe beáztatom 15 percre majd szűrőben leöblítem róla a keményítőt. Lábosban vajat hevítek, beleteszem a köménymagot és amikor pattogni kezd, utána a babért, a fahéjrudat és a karmadom magokat. Amikor már durván illatozik (kb. 15mp), kevergetés mellett hozzáadom a hagymát és a fokhagymát, majd mikor színt kap a hagyma, mehet bele a rizs. Sózom, felöntöm vízzel és készre főzöm, illetve még azelőtt elzárom, hogy teljesen elpárologna a víz, a gőzben szépen megpuhul a rizs.
Hozzávalók a csirkéhez
- 500g csirkemell vagy csirkecomb kisebb darabokra vagy csíkokra vágva
- 1 doboz (200ml) kókusztej (kerüld a lightot, az sz@r)
- fél fej hagyma, felvágva
- 2-3 gerezd fokhagyma, aprítva
- egy darabka gyömbér, reszelve
- 1 chili, felkarikázva vagy fél teáskanál chili pehely – igen, ez egy ilyen keleties kaja: Kell.Bele.Erős.
- 1 evőkanál curry por (vagy garam masala, de akkor már kurkumát vagy pirospaprikát is tegyél bele, mert különben szürkésbarna lesz a leve és közvetlenül a „Jó étvágyat!” után az „EZ meg mi?!?” mondat fog elhangozni az asztalnál. Maradj a currypornál, elsőre jó lesz, ha meg rákaptok az indiánozásra és megindulsz a lejtőn, akkor majd veszel mindenféle indiai fűszereket úgyis, aztán kikísérletezed, nektek hogy a legjobb.)
- 2 kaffir lime levél (…helyett a citromfáról nyugodtan kapj csak le 1-2 rusnyább levelet, ugyanolyan jó. Igen, ehető, nem mérgező. Onnan tudható, hogy nem az, mert ha az lenne, már ti sem élnétek… 😀 )
- 1 szál citromnád. Szokik lenni nagyobb boltokban 3-4 db-onként csomagolva, fagyasztóban remekül eláll.) – Figyeled, mindjárt vége és még csak 2 db Gyanús Hozzávalónál járunk!
Csirkedarabokat kisebb adagokban lepirítom, épp csak ne legyen már rózsaszín kívül sehol, félreteszem egy tálba. A használt lábosba olajat löttyintek, bele a hagyma, fokhagyma, gyömbér, amikor jó az illata, rá a chili és a currypor és kicsit azzal is pirítom, kb. 1 perc. Nem ég meg, cserébe durván jó, egzotikus illatok árasztják el a konyhát és a csukott ajtó sem akadály (má’ akinél egyáltalán van), úgyhogy az egész lakást is. Ekkor felöntöm a kókusztejjel és beledobom a lime (citrom) leveleket és a kés tompa részével kissé meglapogatott citromnádat egészben (hogy könnyű legyen kihalászni). Amikor felforr, visszateszem bele a csirkét a levével együtt, amit időközben eresztett. Ha úgy tűnik, nem elég a szósz, felöntöm egy kis csirke alaplével és pár percig még rotyogtatom. Ha elkottázod a lémennyiséget, vagy valaki sűrűn szereti, nyugodtan be lehet sűríteni kukoricakeményítővel. Sóval-borssal beállítom a végső ízeket és ha nem felejtem el, fél citrom vagy lime levét is belefacsarom.
A rizst villával fellazítom, mélytányérban tálalom a szósszal-csirkével. Korianderrel vagy petrezselyemmel megszórom. Jó 8vágyat!
(Ha valakit zavar, hogy a bőre még zuhanyzás után is könyékig curryillatot áraszt, az nyugodjon meg, csak azon a karján van ez így, amelyikben a fakanalat fogta. 🙂 Holnapra elmúlik.)
Ch teljes mennyiségben: 417,9 g
Ch 1 adagban: 69,65 g
Ezek a receptek is érdekelhetnek
Rizotto a la Panka
Rizs, kicsit másként, mint ahogy általában esszük. A gombás, parmezános rizottót tálalhatjuk vegetáriánus főételként vagy köretként.
Mákos linzer a la Panka
Mákkal, szénhidrátcsökkentett liszttel és diabetikus lekvárral készítve a linzer diétás finomság - akár szilveszterkor is fogyaszthatjuk!
Reszelt almás sütemény
Egy aduász sütemény, amelyhez mindig van otthon alapanyag, és amit szabadon turbózhatunk extra feltétekkel.
Kaya (malajziai kókusztojás lekvár) cukormentes karamellel
Gazdag és aromás lekvár, amely tökéletes pirítóshoz, de mehet a buggyantott tojás alá, locsolhatod szójaszósszal, keverheted joghurtba.
Csirkemell fűszeres őszibarack mártással
A csirkemellhez tálalt cukormentes barack kompót püré a kurkumától és a karamellizálódott hagymától lesz mennyei.
Sajtos sonkás tojásos tortilla
Ez a Panka-féle tortilla klassz alternatívája a fullos tojásos reggeliknek vagy akár a melegszendvics-vacsoráknak. Sok salátával tálaljuk!
Post-it alias gumisüti
A cukormentes gumisüti szuper vendégváró, ha diabéteszes gyermek érkezik hozzánk - akár halloween bulira.
Lecsós csirkemell
A nyár utóízeit varázsolja elénk ez az egyszerű főétel Gódor Pankától, amit akár a ránk fonnyadt zöldségekből is összedobhatunk.
Rakott kelkáposzta bulgurral
A diabéteszes diétában legtöbbször bulgurra cseréljük a rizst a rakott ételekben a lassabb felszívódás miatt. Rakott kelkáposzta Diab diéta a la Pankától.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!