„Csaknem 20 éve, hogy az első szöveti cukormonitorozásra használt eszközök megjelentek a világban és csaknem egyidejűleg Magyarországon is. Ezek a kezdeti eszközök még sokkal “butábbak” voltak, mint a napjainkban használatosak: rövid ideig (3 nap) éltek, a kijelző eszköz hosszú zsinórral volt a szenzorral összekötve, és nem mutatták valós időben az eredményeket. Elsősorban az orvosnak és az egészségügyi személyzetnek adtak segítséget ahhoz, hogy használható tanácsot adjanak az inzulinbeállításban.
Mostanra nagy utat tettünk meg: a szenzorok életideje 6-14 nap között van, a szenzorról a kijelzőre rádiófrekvenciás úton történik az információ átadás, valamint a gyermekek és a szülők valós időben tudják nyomon követni a cukorszint alakulását bizonyos esetekben akár okos telefonon is. Mindezek mellett riasztják a felhasználót a szélsőséges eredmények esetén, sőt inzulinpumpával összekötve leállítják az inzulinadagolást, ha az értékek a hipós tartományban vannak, vagy akár akkor is, ha rövid időn belül megjósolhatóan a hipós tartományba kerülnének.
Ez a fantasztikus technika azonban számos kérdést is felvet:
- Kinek való a szenzor és kinek nem?
- Melyik eszközt válasszuk?
- Javul-e az anyagcsere a szenzor használatával?
- Mennyiben váltja ki a szenzor az ujjbegyes vércukor mérést?
- Mi van és mi várható a finanszírozásban?
Arra fogok törekedni, hogy akik eljönnek és meghallgatják az előadást, minél több kérdésre megkapják a választ.”
Dr. Körner Anna (I. Sz. Bókay Gyermekklinika) előadása a 2018-as Szurikáta Családi Napon hangzott el.
Támogasd a munkánk!
Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!