November 14-én, Frederick Banting, az inzulin felfedezőjének születésnapján tartjuk a diabétesz világnapját. Az esemény alkalmából Dr. Körner Anna 100 éves az inzulin könyvéből gyűjtöttünk ki néhány érdekes tényt az inzulin felfedezéséről.

1. 1991-ben a WHO és a Nemzetközi Diabetes Szövetség azért november 14-ét jelölte meg a cukorbetegség napjának, mert 1891-ben ezen a napon született Frederick Banting kanadai tudós, aki 1923-ban megosztott Nobel-díjban részesült az inzulin felfedezéséért. Banting a maga 31 évével a legfiatalabb orvosi Nobel-díjas azóta is.

Megyeri Annamária illusztrációja Bantingról a 100 éves az inzulin című könyvben jelent meg.

2. A diabéteszről már az ókorban születtek feljegyzések, neve a nagy mennyiségű vizeletürítés tünetére utal. Az 1700-as évek végén már összefüggésbe hozták a hasnyálmirigy elváltozásával, azonban az inzulin felfedezéséig halálos betegségnek számított, és nem volt más „kezelése”, mint a koplalás és a testmozgás, amivel meg tudták hosszabbítani a diabéteszes betegek életét.

3. Bár az inzulin feltalálójának hagyományosan Frederick Bantingot tartjuk, valójában csapatmunka eredménye volt az inzulin 1922-es felfedezése. Banting kísérleteinek feltételeit James Macleod a kor szénhidrát-anyagcserével foglalkozó szaktekintélye biztosította a Torontói Egyetemen, ő volt, aki később az elméleti leírását adta az inzulin hatásmechanizmusának, és nyilvánosan is beszámolt a sikerekről. Charles Best orvostanhallgató kutatótársként kísérte végig a kísérleteket, míg James Collip biokémikus zseniális felfedezése oldotta meg a hasnyálmirigyből kivont inzulin tisztítását.

Megyeri Annamária illusztrátor összehozta egy képre a konfliktusos viszonyban álló feltalálókat.

4. A diabétesz felfedezésének „csendes” résztvevői, elszenvedői azok a kutyák voltak, akiknél a hasnyálmirigyük eltávolításával diabéteszt idéztek elő, majd hasnyálmirigy-kivonatokkal próbálták meg csökkenteni az állatok megemelkedett vércukorszintjét. Életük a kísérletbe vonás után rövidesen véget ért.

5. 1922. január 23-án Leonard Thompson volt az első sikeresen kezelt diabéteszes beteg. Azonban hosszú időnek kellett eltelnie, mire az inzulin mindenki számára elérhető gyógyszerré vált. Ebben nagy szerepe volt az amerikai Eli Lilly cégnek, ahol olyan tisztítási módszert dolgoztak ki, „amely lehetővé tette a stabil, kellően tisztított kivonat ipari mértékben történő előállítását”. Európában a Nordisk inzulinlaboratóriuma volt úttörő az inzulin előállításában.

6. Az első sikeres kezelés világszenzációnak számított, hiszen a Torontói Egyetemen kívül az USA-ban és Európában is számos kutatót foglalkoztatott a diabétesz kezelésének megoldása. A New York Times „Diabétesz, a rettegett betegség gyógyítható” szalagcímmel jelent meg. A felfedezők nem győzték tisztázni: „az inzulin nem gyógyította meg a diabéteszt, hanem csupán a halálos betegségből egy krónikus, veszélyes állapottá formálta át”.

7. Frederick Banting 1 dolláros jelképes összegért adta el az inzulin szabadalmi jogát a Torontói Egyetemnek. „Az inzulin az egész világé, nem az enyém” – indokolta döntését. Banting emléktáblája Budapesten, a VIII. kerületben, a Bókay János utca 56. szám alatti ház falán található.

A Deák Árpád alkotta emléktábla a VIII. kerületi Bókay János utca 56. szám alatti ház falán található.

A diabéteszről szól a hónap

A Diabétesz világnapján a diabétesszel foglalkozó szervezetek világszerte megemlékeznek az inzulin (egyik) feltalálójáról, Frederick Bantingról; felhívják a figyelmet arra, hogy a diabétesz egy globális egészségügyi probléma, ami egyre többeket érint; és a betegség kapcsán szó esik az egészségmegőrzés, a diétázás és a sportolás fontosságáról. A Diabétesz világnapja köré egész hónapban eseménysorozatok szerveződnek, így a novembert az utóbbi időben a Diabétesz hónapjának tituláljuk.

A Szurikáta Alapítvány Diab Nagykövetei egész hónapban járják a lakóhelyükhöz közeli óvodákat, iskolákat és bölcsődéket, hogy a gyermekkori cukorbetegség tüneteiről információkat osszanak meg. A gyermekintézményekben kihelyezett palátok nemcsak a pedagógusokat, hanem a szülőket és a gyermekeket is informálják a diabétesz tüneteiről.

Amennyiben szívesen olvasnál még az inzulin felfedezésének kalandos történetéről, Dr. Körner Anna ismeretterjesztő könyvét a gombra kattintva tudod megrendelni.

Kérem a könyvet

Támogasd a munkánk!

Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!

Támogatom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Iratkozz fel hírlevelünkre!