Melyik jogszabály rendelkezik a mobiltelefonok, okosórák használatáról nevelési-oktatási intézményekben?

  • A 2024. szeptember 1-étől hatályos, a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szóló 245/2024. (VIII. 8.) Kormány rendelet.
  • A 2024. szeptember 1-étől hatályos, a Nemzeti köznevelésről szóló törvény  24. § (4) bekezdése.

Mely intézmények esetén és mikor kell alkalmazni a rendelet előírásait?

  • Általános iskola 1–8. évfolyamán, a gimnázium 5–12. évfolyamán és a szakgimnázium 9–13. évfolyamán tanítási időben.
  • Kollégiumokban a foglalkozások ideje alatt.
  • Alapfokú művészeti iskola minden évfolyamán, a foglalkozások, tanórák ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is.
  • Szakiskola minden évfolyamán a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is.
  • A bölcsődék és az óvodák NEM tartoznak a rendelet hatálya alá.

Mely tárgyak minősülnek használatukban korlátozott tárgyaknak?

  • a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok,
  • a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az
  • internetelérésre alkalmas okoseszközök.

Mit kell tennie a szülőnek, hogy a diabéteszes gyermeke mobiltelefonját és/vagy okosóráját folyamatosan magánál tarthassa működő állapotban?

Írásbeli kérelmet kell benyújtania a szülőnek, törvényes képviselőnek, hogy gyermeke birtokolhassa és használhassa a diabéteszellátáshoz nélkülözhetetlen eszközét, a szenzorát vagy szenzor-pumpa együttes működését biztosító mobiltelefonját.

Mit kell tartalmaznia a kérelemnek?

  • Milyen eszközre kér engedélyt (mobiltelefon, okosóra, stb.)
  • Mi célból szeretné a szülő? Mi indokolja, hogy folyamatosan magánál tarthassa gyermeke a mobiltelefonját, okosóráját?
  • Az engedélyt milyen időszakra (melyik tanév) és az iskolai tevékenységek közül melyikre kéri (teljes iskolában töltött időre, kollégium esetén a foglalkozások idejére is, stb.).

Ki engedélyezi a használatában korlátozott tárgyak birtoklását, használatát az intézményben?

  • Az intézmény igazgatója vagy pedagógusa engedélyezheti.

Milyen indokkal kérhető engedély?

Csak két okból kérhető engedély:

  • Egészségügyi okból, ekkor a nevelési-oktatási intézmény igazgatójához kell fordulnia a szülőnek és az igazgató dönt az engedély megadásáról vagy elutasításáról. Diabéteszes gyermek esetén egészségügyi okra  való hivatkozással nyújtsa be a szülő a kérelmet, mert a folyamatos cukormérő szenzoros vagy szenzoros-pumpás gyermek esetén a mobiltelefon a gyermek diabéteszgondozó eszköze. (Fontos, hogy a gyermek ne éljen vissza a mobiltelefon használatával és csakis és kizárólag arra használja, amire engedélyt kapott, különben számolhat azzal, hogy az engedélyét joggal vonják meg.)
  • Pedagógiai célból is kérhető engedély, ekkor pedagógus dönt a használatában korlátozott eszköz vagy eszközök engedélyezéséről. Itt tipikusan arra kell gondolni, amikor a pedagógus a tananyag feldolgozásához szeretné, ha a diákok használhatnák az egyébként használatukban korlátozott eszközeiket.

Hogyan történik az engedély megadása?

Az Nkt. 24. § (4) bekezdés b) pontja szerinti esetben a birtoklásra és használatra vonatkozó engedélyezést egészségügyi okból az igazgató, pedagógiai okból a pedagógus végzi a tanulmányi rendszerben (pl. Kréta),  azzal, hogy rögzíti

  • a birtoklás és a használat célját,
  • az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá
  • a birtokolható tárgyat.

Fontos! A szülői kérelemben ki kell térni a fent felsorolt három dolog mindegyikére!

Hogyan kell szabályoznia az intézménynek a használatukban korlátozott tárgyak kezelési, engedélyezési eljárását?

  • Szabályok betartatásáért a nevelési-oktatási intézmény igazgatója felel azzal, hogy a Kormány rendeletében, valamint az intézmény házirendjében meghatározottak szerint gondoskodik a szabályok betartásának ellenőrzéséről, a tárgy átvételéről, őrzéséről, a tanuló, vagy egyéb személy részére történő visszaadásának rendjéről.
  • Tehát nem elegendő a 245/2024.(VIII.8.) Korm. rendeletet ismerni, tájékozódni szükséges a helyi előírásokról, amit az intézmény házirendjének kell tartalmaznia. A házirendet az intézmények honlapján keressétek, és nagyon fontos, hogy ebben nem lesznek egységesek az intézmények, mindenki a saját helyi viszonyaira alkotja meg a saját házirendje pl. mobiltelefonokra vonatkozó előírásait. 

Hogyan történik a használatában korlátozott tárgyak átadása és visszaadása az intézményben?

  • A használatában korlátozott tárgy a nevelési-oktatási intézménybe bevihető, azzal, hogy a tanuló a használatában korlátozott tárgyat a tanítási nap kezdetén, a tanítási órák megkezdése előtt az intézmény házirendjében meghatározottak szerint leadja  a tanítási nap időtartamára, és azt a házirendben meghatározottak szerint visszakapja.
  • A használatában korlátozott tárgyat az átvételt követően a nevelési-oktatási intézmény által a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni.

Mi történik, ha megrongálódott vagy eltűnt a gyermek által átadott vagy a gyermektől elvett mobiltelefon, okosóra?

Az átvett tárgyat az átvétel időpontja szerinti állapotban kell visszaadni. A tárgyak őrzésére – a tiltott tárgy kivételével – a Polgári Törvénykönyv általános, a szerződésen kívüli károkozásért való felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

Mi történik, ha egy gyermek engedély nélkül tart magánál használatában korlátozott tárgyat?

Ha a diák használatában korlátozott tárgyat engedély nélkül tart birtokában az intézményben, akkor a szabályok betartását a pedagógus jogosult ellenőrizni, azzal, hogy

  • elsősorban felszólítja a tanulót a tárgy átadására,
  • amennyiben felszólítás ellenére a tárgyat nem adja át,
  • felszólítja a tanulót annak igazolására, hogy a tiltott vagy használatában korlátozott tárgy nincs a birtokában.

Mit kell tenni, ha az intézmény igazgatója nem adja meg a mobiltelefon használatának engedélyét szenzort, szenzort-pumpát viselő diabéteszes gyermek számára vagy csak korlátozott időben engedélyezi?

Az intézmény felettes szervéhez, a területileg illetékes KLIKK vezetőjéhez kell fordulni írásbeli kérelemmel, és ki kell térni  mindenképpen az alábbiakra:

  • Milyen eszközre kér engedélyt (mobiltelefon, okosóra stb.)
  • Mi célból szeretné a szülő? Mi indokolja, hogy folyamatosan magánál tarthassa gyermeke a mobiltelefonját, okosóráját? (egészségi állapota – diabéteszgondozásának eszköze)
  • Az engedélyt milyen időszakra (melyik tanév) és az iskolai tevékenységek közül melyikre kéri (teljes iskolában töltött időre, kollégium esetén a foglalkozások idejére is stb.).

Hogyan készítse el a szülő a kérelmet?

Készítettünk egy mintát, amit a diabétesz gyermek szülője tud használni az engedély megkéréséhez, illetve kiegészíthet a saját intézménye házirendjében kért egyéb adatokkal, információkkal.

FONTOS! Még az iskola megkezdése előtt juttassák el a szülők az intézménybe az eredeti aláírással ellátott kérvényt az intézmény igazgatójának címezve, hogy az már az első iskolai napon maguknál tarthassa gyermekük a mobiltelefonját. 

  • Postai úton, ajánlott-tértivevényes feladással biztosíthatjátok, hogy ne vesszen el a kérvény, illetve a feladóhoz visszaérkező tértivevény igazolja, hogy a címzett átvette a küldeményt.
  • Személyesen is leadhatják a kérelmet – ügyfélfogadási időben – az iskolatitkárnak. Kérhető, hogy a kérelem másodpéldányán az átvételt aláírásával, dátummal tegye meg.
  • Átadható még a tanév megkezdése előtt tartott 1,5 órás megbeszélés során, de felhívva a résztvevő pedagógus figyelmét arra, hogy a kérvényt az igazgató/iskolatitkár számára átadni szíveskedjen.

Kérelem

Milyen szabályok vonatkoznak a bölcsődékre, óvodákra a mobiltelefonokkal kapcsolatban?

Az óvodák, bölcsődék saját házirendjében meghatározott előírásokat kell a szülőknek betartania. Tájékozódjanak az intézmény előírásairól.

A cikk bármely részének felhasználásához forrásmegjelöléssel, kérje a Szurikáta Alapítvány hozzájárulását.

Kocsisné Gál Csilla

A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért alapítója, vezetője. Olvassátok el a vele készült interjút, és ismerkedjetek meg jobban az általa életre hívott alapítvány tevékenységével itt.

Támogasd a munkánk!

Csatlakozz közösségünkhöz önkéntesként, ha teheted, adománnyal segítsd alapítványunkat, vagy cégeddel vegyél részt egy-egy projektünk megvalósulásában! Nézd meg, mennyi mindent tudunk megvalósítani a támogatásoddal!

Támogatom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Amire számíthatsz: havi rendszerességgel hírek a legújabb diab eszközökről, szakmai cikkek, információk és beszámolók a Szurikáta-programokról, diétás receptek pontos szénhidrátokkal.
Iratkozz fel hírlevelünkre!