Sok szülőnek félelme, hogy gyermeke olyankor lesz rosszul, amikor ő nincs mellette, nem tud segíteni. Vajon mi történik a gyermekkel, ha az utcán vagy egy olyan helyen veszti el az eszméletét, ahol nem tudják róla, hogy diabéteszes.
Eszméletlenül, egyedül, gyerekként, diabéteszesen …
Ha az utcán eszméletlen gyermeket talál egy járókelő, első dolga mentőt hívni, majd stabil oldalfektetésbe helyezni őt.
A mentőegység kiérkezése után a gyermek vizsgálata előre meghatározott, fontossági sorrendben történik. A baleseti sérülések és verőeres vérzés kizárása után a légutak, légzési- és a keringési-rendszer vizsgálata következik, majd a későbbiekben egyéb vizsgálatok mellett minden esetben a vércukorszint ellenőrzésére is sor kerül.
Az ellátást nagyban megkönnyíti, ha a bejelentő tudomást szerez a gyermek betegségéről és diabéteszes gyermek rosszullétéről tájékoztatja a kivonuló mentőegységet. Erre többféle figyelemfelhívő eszköz létezik, talán a legpraktikusabb, ha a gyermeken található egy karkötő, Diabéteszes/Cukorbeteg vagyok felirattal. Ez könnyen észrevehető és a legtöbb gyermek számára nem zavaró, illetve pulzusvizsgálat közben a mentőtiszt könnyen észreveszi. Ha a gyermek zavarónak, megbélyegzőnek érzi a karkötő viselését, akár egy, a nyakában lógó medálon is elrejthetjük a jelzést, hiszen légzésvizsgálat vagy EKG készítés közben a meztelen felsőtesten láthatóvá válik.
Elsősorban mégis a karkötő használatát javasolnám, hiszen az a laikusok számára könnyebben észrevehető, illetve a mentőtiszt is biztosan felfigyel rá a vizsgálatok közben, ellentétben a medállal, ami elforoghat vagy egyszerűen túl kicsi lehet, hogy feltűnjön a rajta szereplő felirat, késleltetve ezáltal az életmentő ellátást.
Nagyon fontos! Eszméletlen „hypozó” gyermeknél szájon át nem lehet cukrot pótolni, hiszen nem tudja lenyelni, így fulladást okozhat.

Karkötők “Cukorbeteg vagyok” felirattal
Az ellátás lépései
A mentősök kiérkezése után az ellátás első lépései között szerepel a vércukorszint mérés. A mentőautók alapfelszereltségéhez tartozik a vércukormérő készülék és tesztcsík. A diagnózis felállítása után a mentősök megkezdik a kezelést. „Hypo” esetén vénás glükóz és folyadékpótlásba részesítik a gyermeket, míg ketoacidotikus kóma esetén vénás folyadékpótlásra kerül sor.
A mentőautón sem vénás sem szubkután inzulin nem áll rendelkezésre az ellátáshoz, így az inzulinpótlás a kórházi ellátó intézményben történik meg, ha azt az ellátó orvos szükségesnek ítéli.
“Diabéteszes vagyok” kártya

77Elektronika Kft. Cukorbeteg vagyok! kártyája
Hová szállítják be a gyermeket?A mentőosztag valamely tagja minden esetben megkeresi a gyermek iratait, azonosítás céljából. Nagy segítség lehet az ellátó egységnek, hogyha a gyermek iratai (pl. diákigazolvány) mellett külön kártyán szerepel, hogy a gyermek diabéteszes (annak típusa), van-e valamilyen allergiája (gyógyszer!), van-e állandó gyógyszere, ezen felül érdemes feltüntetni a kezelő intézményt, orvosának nevét és telefonszámát és a szülő elérhetőségét.

77Elektronika Kft. Cukorbeteg vagyok! kártyája
Az alapellátás és a gyermek állapotstabilizálása után minden esetben kórházba szállítás történik. A kórházi elhelyezés alapvetően a bejelentett lakcím alapján történik, néhány kivételtől eltekintve. Ilyen például, ha a gyermeknek fejsérülése van, vagy balesetet szenvedett, ekkor a legközelebbi gyermek traumatológiai osztályra szállítják. Ha gyermek adatai között szerepel az kezelő intézmény neve és telefonszáma lehetőség van a kezelő intézménybe szállításra is az illetékes intézménnyel történt egyeztetés után.
OMSZ budapesti és Pest megyei sürgősségi és akut ügyeleti beosztási rendje itt érhető el: TÁJÉKOZTATÓ
Ki értesíti a szülőt?
A szülő számára talán az egyik legfontosabb kérdés, hogy ő, hogyan fog értesülni gyermeke rosszullétéről. A hozzátartozók értesítését az esetek nagy részében a kórházi ellátó személyzet végzi. Hozzátartozói telefonszám esetén némely esetben a kiérkezett mentőegység értesíti a családot. Fontos tudni, hogy a 104-et felhívva minden esetben tájékoztatást kaphatunk arról, hogy a mentővel kórházba szállított gyermek, mely kórházi intézményben került elhelyezésre.
2016. július

Szerzőnk Szurikáta diabFoglalkozás közben …
Dr. Dancs Kitti rezidens orvos
Kérjük, hogy akik cikkünket átveszik, felhasználják tartalmát, hivatkozzanak alapítványunkra és cikkükbe szíveskedjenek alapítványunk honlapjának elérhetőségét is belinkelni. Köszönjük!
———————————————————————–
Támogatsd Te is Libri 200 Ft-os adományjegy vásárlásával az 1-es típusú diabétesz korai felismerését a kép alatti szövegre vagy a kék szavakra kattintva:
(Libri törzsvásárlók törzsvásárlói pontjaikért is tudnak adományjegyet igényelni. )
Íme kampányaink, amihez a fenti támogatásotokat kérjük:
(pl. 200 Ft-ból 1 db A/3-as méretű, színes plakátot tudunk nyomtattatni)

Kampány az 1-es típusú diabétesz korai felismeréséért és a DKA megelőzéséért

Kampány az 1-es típusú diabétesz korai felismeréséért és a DKA megelőzéért